Zobacz również
Kolizja w ruchu drogowym
Często spotykane zdarzenie, rocznie dochodzi do ok. 420 000 takich zdarzeń. Przykładowo w Szczecinie w 2021 r, odnotowano ponad 7000 kolizji.
Jest to na pewno sytuacja, z którą może spotkać się każdy uczestnik ruchu drogowego. Co wtedy? Przede wszystkim nie powinniśmy oddalać się z miejsca zdarzenia. Może to oznaczać dodatkowe konsekwencje, w tym zgłoszenie sprawcy na policje. Policja będzie próbować ustalić kim jest sprawca. Następne Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, środki potrzebne na naprawę doznanej w pojeździe szkody. Ubezpieczyciel wystąpi o zwrot tych środków w ramach regresu. Ponadto Policja za takie wykroczenie ukarze sprawce mandatem karnym. Obecnie możemy liczyć się z mandatem do 30 000 zł.
Oddalenie się z miejsca kolizji nie jest dobrym pomysłem. Najważniejsze jest zachować spokój i próbować dialogu ze sprawcą/poszkodowanym.
Miejsce takiego zdarzenie może być różne: droga w mieście, parking na osiedlu, czy w centrum handlowym. W przypadku gdy poszkodowany jest nieobecny, warto zostawić jakaś informacje po sobie np. kartkę z danymi kontaktowymi. Warto zrobić zdjęcia swojego pojazdu, jak i pojazdu poszkodowanego.
Stłuczka, co robić?
Warto spisać oświadczenie dotyczące kolizji drogowej. Powinien ono zawierać następujące informacje: imię i nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego. Dane samochodów: marka, model, rodzaj(np. SUV), numer VIN, numer rejestracyjny. Ponadto numer polisy sprawcy zdarzenia, nazwe zakładu. Datę i miejsce zdarzenia. Ważny jest też całkiem dokładny opis zdarzenia, w tym opis zniszczeń, pomocniczy szkic. Ważne jest też, aby zrobić zdjęcia, pojazdów, uszkodzeń, ich ustawienia. Takie oświadczenie pozwoli nam zgłosić szkodę. W takim przypadku nie potrzeby dzwonienia na Policję, a tym samym sprawca uniknie czekającej go za to kary w postaci punktów karnych i mandatu.
Często schemat takiego oświadczenia, znajdziemy na stronie ubezpieczyciela.
Jednak są sytuacje, w których będzie to konieczne:
- sprawca uciekł z miejsca kolizji
- nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC
- sprawca nie posiada prawa jazdy
- na miejscu zdarzenia są poszkodowani
- jeden z kierujących znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
- gdy są wątpliwości, co do tego kto jest sprawcą