Radio Szczecin - rozmowa o prawie karny, stanie wyższej konieczności, jak się zachować gdy widzimy dziecko w samochodzie

poniedziałek, 27 czerwca 2022

« powrót do spisu

Rozmowa adwokata Krzysztofa Tumielewicza, w Radiu Szczecin, na kanwie tragedii do jakiej doszło w Szczecinie. Zapraszamy do odsłuchania, i przeczytania artykułu

https://radioszczecin.pl/1,441976

 

Dziecko, pies w zamkniętym nagrzanym samochodzie, czy można zbić szybę? Tak można, proszę się absolutnie nie wahać. Co więcej, warto, niekiedy zwolnić, rozejrzeć się, czy nie dzieje się taka tragedia, jaka wydarzyła się w czerwcu 2022 r. w Szczecinie.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy rodzic, czy właściciel psa zostawia go w samochodzie, a sam udaje się chociażby na zakupy, do banku czy na pocztę. Często nie zdaje sobie sprawy, że zostawienie dziecka, czy psa w samochodzie może doprowadzić do jego śmierci, zwłaszcza w przypadku, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura. Tak się stało niestety w Szczecinie. Co może zrobić zwykły przechodzień widząc takie zdarzenie ? Może, a nawet powinien zatrzymać się, rozejrzeć, ocenić sytuacje. Jeśli jest czas wezwać pomoc, policje, pogotowie, jeśli nie ma czasu wybić szybę, i udzielić pomocy, dziecku, zwierzęciu.
O przypadkach zostawiania dziecka, czy psa w samochodzie podczas upalnych dni słyszymy co chwile. Pamiętajmy również, że mam prawny obowiązek pomocy osobie która tego potrzebuje !


Policja rok w rok apeluje aby nie zostawiać dzieci, ani zwierząt, w zamkniętym pojeździe w nasłonecznionych miejscach. Temperatura w środku może wtedy sięgnąć nawet 90 stopni !!

Niewiele zmieni uchylone okno.

Jak w takim razie się zachować widząc męczącego się zamkniętego psa w samochodzie, a nie daj Boże dziecko ?

Czy wolno nam zbić szybę?
Tak wolno !

Mimo, że co do zasady, wybicie szyby i zniszczenie cudzego mienia jest czynem zabronionym. Jeżeli wybijemy ją w czyimś oknie, bez uzasadnionej przyczyny, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Jednak w przypadku zamkniętego dziecka, czy psa w samochodzie w celu udzielenia pomocy, tej odpowiedzialności nie poniesiemy.

Mamy tutaj do czynienia ze stanem wyższej konieczności. Prawo karne zwalnia nas z odpowiedzialności karnej. 
Nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeżeli wybijemy szybę nagrzanego pojazdu, w którym znajdował się pies lub ktoś inny.

 

Zgodnie z treścią art. 26 KK, Stan wyższej konieczności - kolizja obowiązków § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego. § 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.
§ 5. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy z ciążących na sprawcy obowiązków tylko jeden może być spełniony.

Adwokat Szczecin - adwokat Krzysztof Tumielewicz