DOKONYWANIE CZYNNOŚCI PRZEKRACZAJĄCYCH ZAKRES ZWYKŁEGO ZARZĄDU, WYRAŻANIE ZGODY NA DOKONYWANIE TAKICH CZYNNOŚCI PRZEZ DZIECKO

środa, 29 stycznia 2025

« powrót do spisu

Art.  101.  [Zarząd majątkiem dziecka] Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy[1]

 

§  1.  Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.

§  2.  Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

§  3.  Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego albo, w przypadkach wskazanych w art. 6401 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550, 1429, 1606, 1615, 1667 i 1860), sądu spadku dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

 

Czym jest zarząd majątkiem dziecka?

 

Klienci Kancelarii często przychodzą do nas z pytaniem: co rozumiemy pod pojęciem czynności zwykłego zarządu? Czym są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu?

 

ZWYKŁY ZARZĄD: Zwykły zarząd rozumiany jest jako bieżące załatwianie spraw, korzystając przy tym z przedmiotów, które wchodzą w skład majątku dziecka, co pozwala na utrzymanie ich w stanie niepogorszonym. Są to czynności, które nie wymagają szczególnej zgody ani formalności.

 

CZYNNOŚCI PRZEKRACZAJĄCE ZAKRES ZWYKŁEGO ZARZĄDU: Jest to katalog otwarty. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Najprostszym przykładem są: sprzedaż nieruchomości, wypłata przez rodzica wysokiej sumy pieniężnej z konta bankowego dziecka, zrzeczenie się roszczeń odszkodowawczych, obciążenie nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym, odrzucenie spadku.

 

Sam zarząd służy zapewnieniu opieki rodziców nad majątkiem małoletniego dziecka. Powinni oni wykonywać go z należytą starannością.

 

DOKONYWANIE CZYNNOŚCI PRZEKRACZAJĄCYCH ZAKRES ZWYKŁEGO ZARZĄDU

 

Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu przez rodziców dziecka, bądź  wyrażenie przez rodziców zgody na dokonywanie takiej czynności przez dziecko konieczne będzie uzyskanie zezwolenia Sądu na dokonanie takiej czynności.

 

Jeżeli ktoś zdecyduje się dokonać czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka, taka czynność dokonana bez zezwolenia Sądu jest czynnością bezwzględnie nieważną. Postanowienie Sądu opiekuńczego staje się skuteczne kiedy uprawomocni się.

 

Istotne z punktu widzenia takich spraw jest określenie w pierwszej kolejności – czy czynność, którą rodzice zamierzają dokonać jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Jeżeli tak – konieczne będzie złożenie wniosku. Wniosek taki powinien spełniać warunki formalne. W szczególności należy wskazać o co wnosimy i co jest jego przedmiotem. W zakresie postępowania dowodowego konieczne będzie załączenie niezbędnych dokumentów potwierdzających, np. legitymację procesową.

 

Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka podlega opłacie stałej w wysokości 100 złotych płatnych na rachunek bankowy Sądu, do którego składamy wniosek.

 

Sprawę  o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka przed Sądem Rejonowym Szczecin Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie prowadziła apl.adw. Aleksandra Kowalonek i apl.adw. Aleksandra Borowy.

 

Zapraszamy do konsultacji.



[1] Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 z późn. zm.).