Błąd medyczny, odpowiedzialność lekarzy, Szpitala

środa, 30 kwietnia 2025

« powrót do spisu

Błąd medyczny, czym jest błąd medyczny, jak udowodnić błąd medyczny, co grozi za błąd medyczny, jakie prawa mają pokrzywdzeni błędami medycznymi, o co mogą walczyć.


Kancelaria Adwokacka Tumielewicz kojarzona głównie z postępowań w sprawach karnych z powodzeniem i zaangażowaniem prowadzi również sprawy z zakresu prawa medycznego – zarówno cywilne, jak i karne. Nasze doświadczenie w sprawach z zakresu tzw. „spraw medycznych” obejmuje dochodzenie roszczeń odszkodowawczych, sprawy z zakresu błędów lekarskich w tym obronę w sprawach odpowiedzialności karnej czy zawodowej personelu opieki zdrowotnej.


Tylko w ostatnim czasie odnieśliśmy szereg sukcesów w tej właśnie dziedzinie (w tym opublikowany wyrok), w tym prawomocne skazanie dwóch lekarzy w wymagającej sprawie karnej dotyczącej błędu lekarskiego. Postępowanie toczyło się kilka lat, najpierw przed Sądem I Instancji, później na skutek wniesionej apelacji w Sądzie II Instancji. Adwokat Krzysztof Tumielewicz, adwokat Ewa Biernacka - Buksza reprezentowali w tej sprawie interesy pokrzywdzonych.


O tej i innych sprawach z zakresu prawa medycznego przeczytać można na naszych stronach internetowych - www.adwokat-tumielewicz.pl

Adwokaci z naszej Kancelarii – www.tumielewicz.pl, – reprezentują osoby pokrzywdzone błędami medycznymi (czyli pacjentów lub bliskich, jeśli doszło do zgonu lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu). Pomagamy osobom pokrzywdzonym zarówno na etapie postepowań cywilnych, gdzie pozywamy Szpitale, lekarzy, ale także na etapie postępowania karnego.

Pokrzywdzeni w Polsce, mają szereg praw wynikających zarówno z przepisów prawa cywilnego, karnego, jak i administracyjnego oraz ustaw szczególnych, w tym ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w tym:

prawo do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia (prawo cywilne), w tym prawo do odszkodowania – za szkody majątkowe, np. koszty leczenia, utracone dochody, koszt opieki, zadośćuczynienia – za doznaną krzywdę, ból, cierpienie fizyczne i psychiczne, renty – jeśli utrata zdrowia ma trwały charakter i wpływa na zdolność do pracy lub potrzeby życiowe.

Pozew o zapłatę można skierować do sądu cywilnego przeciwko np. podmiotowi leczniczemu (szpital, przychodnia), lekarzowi (jeśli to on jest bezpośrednio odpowiedzialny).

Prawo do złożenia zawiadomienia o przestępstwie (prawo karne). Jeśli błąd medyczny nosi znamiona przestępstwa (np. narażenie życia, nieumyślne spowodowanie śmierci, ciężki uszczerbek na zdrowiu), można złożyć zawiadomienie do właściwej prokuratury lub policji. Pokrzywdzony ma status strony w postępowaniu karnym i może występować jako oskarżyciel posiłkowy.
Prawo do złożenia skargi do Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli doszło do naruszenia praw pacjenta (np. brak informacji, zgody, godności), można złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta, który może wszcząć postępowanie wyjaśniające,

Rzecznik również może skierować sprawę do sądu lub prokuratury.
Postępowanie przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Dotyczy zdarzeń w szpitalach publicznych, pozwala na uzyskanie odszkodowania do 100 tys. zł (śmierć pacjenta) lub 200 tys. zł (uszczerbek na zdrowiu) w uproszczonym trybie.

Prawo do dokumentacji medycznej. Pokrzywdzony ma prawo do pełnego dostępu do historii choroby i wszelkiej dokumentacji medycznej, żądania kopii i wglądu bez uzasadniania przyczyn.
Terminy przedawnienia. 3 lata – od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie odpowiedzialnej (maksymalnie 10 lat od zdarzenia). 20 lat, gdy szkoda wynikła z przestępstwa (np. w przypadku ciężkiego błędu skutkującego śmiercią).

Odpowiedzialność lekarzy przed Okręgowymi Izbami Lekarskimi (OIL) ma charakter dyscyplinarny i wynika z przynależności lekarzy do samorządu zawodowego. Jest to odrębna forma odpowiedzialności od cywilnej czy karnej. Postępowanie toczy się na podstawie ustawy o izbach lekarskich oraz Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Lekarz odpowiada dyscyplinarnie m.in. za: naruszenie zasad etyki lekarskiej (np. brak szacunku dla pacjenta, zatajenie informacji), naruszenie przepisów prawa regulujących wykonywanie zawodu (np. brak zgody pacjenta), niedbalstwo zawodowe, które skutkowało błędem medycznym.
Postępowanie prowadzą organy samorządu lekarskiego to Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (ROZ) – prowadzi postępowanie wyjaśniające, Okręgowy Sąd Lekarski (OSL) – orzeka w I instancji, Naczelny Sąd Lekarski (NSL) – II instancja (apelacja), Naczelna Rada Lekarska – nadzór nad całością postępowania.

Kary dyscyplinarne to: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych, ograniczenie prawa wykonywania zawodu, zawieszenie prawa wykonywania zawodu (do 5 lat), pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

WZORY

www.adwokat-tumielewicz.pl

www.adwokaciszczecin.pl

www.kairp.pl

adwokat Krzysztof Tumielewicz