3 lata za niewykonanie umowy - 286 KK

wtorek, 13 sierpnia 2024

« powrót do spisu

Kiedy oszustwo za niewykonanie umowy. Kiedy przestępstwo oszustwa w prawie cywilnym ? Kiedy oszustwo gospodarcze ?

Specjalizujemy się w prawie karnym, ale również karnym gospodarczym, sprawach gospodarczych, prawie cywilnym. Pomogliśmy reprezentowanej przez Nas firmie w wyciągnięciu konsekwencji w stosunku do nierzetelnego kontrahenta. Pomoc prawna w sprawie niewykonania umowy. Umowa cywilnoprawna. Pokrzywdzona firma wpłaciła zaliczkę. Przeciągnie, zwodzenie.


Doprowadziliśmy do przedstawienia zarzutów, skierowania aktu oskarżenia i uznania właściciela firmy co wzięła pieniądze, miała zrobić, i nie zrobiła, za winnego przestępstwa oszustwa.

Zarzut – to, że w okresie od do we Wrocławiu przy ulicy działając w krótkich odstępach czasu i w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, działając jako prezes, poprzez wprowadzenie przedstawicieli przedsiębiorstwa w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zobowiązania, podpisał w imieniu z przedstawicielami w/w podmiotu umowę na wykonanie i dostarczenie, doprowadzając tym samym do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem w kwocie, na którą składała się kwota zaliczki wpłacona przez w/w podmiot w dniu tytułem realizacji podpisanej umowy, nie podejmując następnie w imieniu rzeczywistych czynności zmierzających do zrealizowania złożonego zamówienia i w rezultacie doprowadzając do niewywiązania się w/w spółki z zaciągniętego zobowiązania tj. nie dostarczenia zamówionych elementów i nie zwrócenia pomimo wezwania wpłaconej kwoty zaliczki, tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

 

Sąd Okręgowy uznał oskarżonego za winnego popełnienia czynu opisanego w części wstępnej wyroku tj. przestępstwa kwalifikowanego z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k., i za to na podstawie art. 294 § 1 k.k. przy zastosowaniu art. 4 § 1 k.k. wymierza mu karę 3 (trzech) lat pozbawienia wolności, na podstawie art. 46 § 1 k.k. orzeka wobec oskarżonego obowiązek naprawienia w całości wyrządzonej przestępstwem szkody poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonej pobranej kwoty. Obciążył oskarżonego kosztami postepowania. Bardzo ciekawa i złożona sprawa gospodarcza z elementami postępowania karnego. Sprawa prowadzona zdalnie, na terenie Wrocławia. Adwokaci z naszej Kancelarii Tumielewicz doprowadzili do skazania i zabezpieczenia na majątku. Adwokat Szczecin – Kancelaria Adwokacka Tumielewicz.