Obrony w sprawach karnych gospodarczych ? sprawach karnych związanych z interesem majątkowym w obrocie cywilnoprawnym
niedziela, 3 grudnia 2023
Popularne
Obrony w sprawach karnych gospodarczych – sprawach karnych związanych z interesem majątkowym w obrocie cywilnoprawnym – zakłócenie przetargu publicznego w rozumieniu prawa karnego – kodeksu karnego
Reprezentujemy Klientów w sprawach karnych gospodarczych – w tym członków zarządów spółek kapitałowych, spółek zoo. Kadrę menadżerską. Posiadamy doświadczenie i wiele spraw na biegu. Dzięki temu potrafimy realnie ocenić sytuacje procesową Naszych Klientów i podpowiadać optymalne drogi obrony.
Jako przykład wskazujemy sprawę podejrzanego o tzw. łapownictwo na stanowisku kierowniczym.
Poniżej przepisy.
Omawiany czyn można popełnić tylko umyślnie, w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym.
Paragraf 5 powołanego przepisu przewiduje klauzulę niepodlegania karze sprawcy czynnej korupcji gospodarczej. Warunkami są zawiadomienie organu powołanego do ścigania przestępstw o fakcie przekupstwa, zanim dowiedział się o nim z innego źródła, i ujawnienie wszystkich istotnych okoliczności czynu.
Z orzecznictwa - Zachowanie mogące wyrządzić szkodę majątkową jednostce organizacyjnej w rozumieniu art. 296a § 1 k.k. to zachowanie polegające na wywołaniu takiej sytuacji, w której materialne interesy jednostki gospodarczej narażone są na niebezpieczeństwo uszczerbku.
Rozdział XXXVI Kodeksu Karnego
Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym
Art. 296a. [Łapownictwo na stanowisku kierowniczym]
§ 1.
Kto, pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostając z nią w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, żąda lub przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji lub niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2.
Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w § 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.
§ 3.
W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4.
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 wyrządza znaczną szkodę majątkową,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 5.
Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 2 albo w § 3 w związku z § 2, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
Art. 296b.
(uchylony).
Art. 305. 223 [Zakłócenie przetargu publicznego]
§ 1.
Kto utrudnia lub udaremnia przetarg albo postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, działając na szkodę właściciela mienia, osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany bądź która prowadzi postępowanie, albo na szkodę interesu publicznego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2.
Kto, w celu wywarcia bezprawnego wpływu na wynik trwającego lub przygotowywanego przetargu lub postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wchodzi w porozumienie z inną osobą, przekazuje lub rozpowszechnia informacje lub przemilcza istotne okoliczności, działając na szkodę właściciela mienia, osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest lub ma być dokonywany bądź która prowadzi lub ma prowadzić postępowanie, albo na szkodę interesu publicznego,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3.
Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4.
Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio do aukcji.
§ 5.
Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego, chyba że pokrzywdzonym jest Skarb Państwa lub przedmiot przetargu, aukcji lub zamówienia publicznego jest co najmniej w części finansowany ze środków publicznych.
§ 6.
Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2, który zawiadomił o fakcie jego popełnienia organ powołany do ścigania przestępstw lub organ ochrony konkurencji państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Komisję Europejską i ujawnił wszystkie istotne okoliczności tego przestępstwa, zanim organ powołany do ścigania przestępstw o nim się dowiedział.
Art. 306. [Fałszowanie znaków identyfikacyjnych]
Kto usuwa, podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, datę produkcji lub datę przydatności towaru lub urządzenia,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.