Zmiany w prawie pracy 2023

czwartek, 11 maja 2023

« powrót do spisu

W 2023 Kodeks pracy został znowelizowany dwukrotnie. Pierwsza nowelizacja dotyczyła, pracy zdalnej, która była z nami nabliżej podczas czasów pandemii, kolejną zmianą w związku z tą nowelizacją są przepisy umożliwiajace kontrole trzeźwości pracowników przez pracodawcow. Druga z nowelizacji miała na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, które zawierają wiele pozyytywnych zmian dla pracowników. Jeżeli chodzi o zakres limitów umów na cas określony, tu nie zmieniło się nic. Umowy te nadal mogą opiewać łącznie na czas 33 miesięcy, a ich ilość nie może przekroczyć 3. Trzeba zauważyć, że przekroczenie tego limitu n nie jest związane z nieważnością umowy, ale traktowania jej jako zatrudnienia bezterminowego.

Ciekawą zmianą wydaje się ta, która dotyczy pracowników wychowujących dzieci poniżej 8 roku życia. Nowe zmiany pozwalają im składać wnioski o elastyczną organizajce pracy. Dokładniej o czas pracy czy o pracę zzdalną. Kolejna zmiana dotyczy urlopu ojcowskiego, od 26 kwietnia 2023 r., pracownik będzie miał o połowę krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Wniosek o urlop będzie można złozyć w postaci papierowej lub elektronicznej.

Nowe przepisy wprowadzą rozwiązanie, które będzie polegać na tym, że pracodawca nie będzie mógł zabronić swojemu pracownikowi pracy w innej firmie. Zakaz ten będzie obowiązywał tylko wtedy, gdy pracodadawca zawrze z pracownikiem umowę o zakzaie konkurencji lub gdy zakaz ten będzie znajdował podstawę w innych przepisach. Kolejną zmianą będzie możliwośc wystąpienia przez pracowniką do pracodawcy z wnioskiem o poprawę warunków zatrudnienia. Ważna zmianą zapewne są dodatkowe przerwy w pracy, osoby pracujące powyżej 9 godzin w danym dniu będą mogły skorzystać z dodatkowych przerwy.

Nowe przepisy wprowadzają również większą jawność w miejscu pracy. W umowie o prace zawartę będą musiały być następujące informacje: adres/ siedziba pracodawcy, norma i wymiar czasu pracy, przysługujaće przerwy, zasady dotyczące prac w godzinach nadliczbowych, wszystkie przysługjące składniki wynagrodzenia, wymiar urlopu płatnego, zasady rozwiązania stosunku pracy, prawo do szkoleń. Zmiany będą miały również miesjce w urlopach, pracownicy otrzymają prawo do dodatkowego wolnego. Jeden z urlopów, będzie miał charakter urlopu opiekuńczego, będzie mógł zostać wykorzystany w celu zapewnienia opieki lub wsparca osobie, która jest członkiem rodziny, jeżeli wymaga ona opieki lub wsparac w związki z poważną choroba. Ciekawą opcją wydaję się zwolnienie od pracy z powodu działania tzw, siły wyższej. Zwolnienie bedzie wynosić 2 dni lun 16 godzin w ciągu roku.

 

Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego

  • 41 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 43 tygodni - w przypadkach porodu mnogiego,
  • odpowiednio 65 lub 67 tygodniu w w przypadku dziecka lub dzieci posiadających zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu

Przedstawiliśmy tu Państwu te najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2023 r.