Ile THC w THC legalna marihuana 0,3 % zamiast 0,2 %

czwartek, 29 grudnia 2022

« powrót do spisu

Z dniem 07 maja 2022 r. zadecydowano, że legalne konopie (marihuana, posiadanie marihuany) będą miały limit THC na poziomie 0,3%.


Art. 4 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 24 marca 2022 r. (Dz.U.2022.763) zmieniającej nin. ustawę z dniem 7 maja 2022 r.
konopie włókniste - rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,3% w przeliczeniu na suchą masę; suma ta podlega zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku;


Legalizacja marihuany w Polsce
Legalność marihuany w Polsce
Co grozi za posiadanie marihuany 
Kiedy będzie legalizacja marihuany w Polsce

 

To istotny wzrost zawartości psychoaktywnego kantabinoidu o 50% stężenia.

Legalność konopi w Polsce w końcu na poziomie Unii Europejskiej.

Parlament przegłosował poprawki 8 i 93, podnoszące legalny poziom THC z 0,2% do 0,3% oraz poprawkę 234 włączającą konopie do sektorów handlowych objętych unijnymi normami. Według europejskich działaczy na rzecz liberalizacji prawa konopnego to korzystne posunięcie, które umożliwi rozwój przedsiębiorstw sektora cannabis.


Niekiedy, co bardziej rozsądni biegli wskazują, że opierają się na wyliczaniu działek handlowych dla marihuany, której zawartość THC – jest powyżej 1 %. W przypadku gdy jest to marihuaną o zawartości do 1% lub jak wyglądem nie odpowiada temu co jest oferowane na rynku to odstępuje od wyliczenia działek i zawarte to jest w opinii.

 

Czy legalny susz konopny z zawartością THC 0,3% jest psychoaktywny?

Susz CBD do palenia z wyższym poziomem THC oczywiście posiada terapeutyczne właściwości, wynikające z nagromadzenia kannabinoidów, terpenów, i innych flawonoidów. Psychoaktywny THC zawarty w leczniczej i rekreacyjnej marihuanie występuje na wysokim poziomie, oscylującym wokół dwudziestu procent i wykazuje mocno odurzające działanie. Susz konopi zawierający do 0,3% THC nie jest substancją narkotyczną. Takie konopie cenione są głównie ze względu na wysokie stężenie CBD, CBG, CBN i pozostałych fitokannabinoidów, które charakteryzują się antystresowym i odprężającym działaniem.


Jakie korzyści wynikają z podniesienia limitu THC w legalnych konopiach?

Złgadzonie poziomu dopuszczalnej zawartości THC jest niewątpliwie na plus. 

Wraz ze wzrostem ilości THC, podnosi się zawartość CBD.

Poluzowanie obostrzeń dotyczących dopuszczalnego poziomu THC w legalnej konopi z pewnością jest dobrym znakiem. Może być odbierane jako sygnał, że przepisy unijne dotyczące cannabis zmierzają w stronę liberalizacji stosunku do rośliny.