Popularne
Sprawy karne – List żelazny
Adwokat Szczecin List żelazny kiedy można.
List żelazny jest instytucją prawa karnego, która pozwala podejrzanemu, oskarżonemu na przebywanie na wolności, do prawomocnego ukończenia postępowania karnego, pod pewnymi warunkami. Najczęściej w praktyce wygląda to tak, że do drzwi miejsca zamieszkania, lub zameldowania w Polsce „puka Policja”, nie zastaje „podejrzewanego”, czyli osoby która miała być zatrzymana i której miały zostać postawione zarzuty. Wówczas, naprawdę warto, niezwłocznie skontaktować się z adwokatem, udzielić pełnomocnictwa, i upoważnienia do obrony i zakomunikować, że chcemy się stawić i sprawę wyjaśniać. Jeśli prokurator nie da nam zapewnienia o możliwości odpowiadania z wolnej stopy, a chcemy mieć gwarancje wolności, warto rozważyć procedurę listu żelaznego.
Podstawa prawna to art. 282 kodeksu postępowania karnego, z którego wynika, że list żelazny zapewnia oskarżonemu pozostawanie na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania, jeżeli oskarżony będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym - także na wezwanie prokuratora, nie będzie się wydalał bez pozwolenia sądu z obranego miejsca pobytu w kraju, nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne.
Osoba wobec, której wydano list żelazny nie może zostać nie tylko tymczasowo aresztowana, ale również nie można jej pozbawić wolności w żadnej innej formie, np. nie może być zatrzymana celem przymusowego doprowadzenia.
Niestety List żelazny zapewnia podejrzanemu, oskarżonemu pozostawanie na wolności jedynie w związku z postępowaniem, w którym go wydano.
Zatem jego wydanie nie stoi na przeszkodzie aresztowaniu do innej sprawy. Oczywiście, jeżeli będzie to sztucznie wyłączona sprawa, np. ze sprawy do której był poszukiwany, a następnie otrzymał list żelazny podejrzany, to szansę prokuratora na takie nieeleganckie praktyki są małe. Niemnie, trzeba mieć świadomość, że taka sytuacja może mieć miejsce.
Wobec kogo może być zastosowany list żelazny.
List żelazny może być zastosowany w ściśle określonych sytuacjach.
List żelazny może zostać wydany wobec podejrzanego, lub oskarżonego, tj. osób wobec których wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów, lub został skierowany akt oskarżenia do sądu, natomiast nie zapadł wobec nich jeszcze prawomocny wyrok. Osoba ubiegająca się o list żelazny musi przebywać za granicą. Należy złożyć oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy. Wobec osoby skazanej poszukiwanej celem wykonania kary list żelazny nie będzie miał zastosowania. Wówczas można rozważać instytucje przewidziane kodeksem karnym wykonawczym, w tym odroczenie wykonania kary, SDE, czy wstrzymanie wykonania kary.
Gdzie złożyć wniosek o wydanie listu żelaznego.
Wniosek należy złożyć do właściwego miejscowo Sądu Okręgowego. Przy składaniu listu żelaznego należy się liczyć z potrzebą wpłaty poręczenia majątkowego.
List żelazny może zostać odwołany.
W razie np. nieusprawiedliwionego niestawienia się oskarżonego na wezwanie lub naruszenia innych warunków wydania listu właściwy miejscowo Sąd Okręgowy orzeka o odwołaniu listu żelaznego. Na postanowienie o odwołaniu listu żelaznego przysługuje zażalenie, które składa się do Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Okręgowego, który orzekł o odwołaniu listu żelaznego.
Adwokaci Szczecin – Adwokat Krzysztof Tumielewicz – Kancelaria Adwokacka Tumielewicz – www.adwokaciszczecin.pl