Wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności i SDE - co możemy dla Państwa zrobić ?

niedziela, 8 października 2023

« powrót do spisu

Z cyklu – czym się zajmujemy – czym możemy Państwu pomóc ?


Specjalizujemy się w sprawach karnych. Występujemy w sprawach karnych jako obrońcy. Od zgłoszenia się do sprawy na etapie postępowania prokuratorskiego, przez obrony przed Sądami wszystkich instancji, do apelacji karnej, kasacji karnej, czy obrony na etapie postępowania karnego wykonawczego.

To jedna z takich spraw. Sprawa bardzo poważna, bo dotycząca zarzutów karnych, karnoskarbowych, w tym udziału w grupie, itd. Zaś sumy jakich sprawa dotyczyła, to kwoty sięgające setek milionów złotych (ponad 200.000.000 zł). Pan Bartosz (Klient Naszej Kancelarii) zgłosił się do Nas na etapie przed Sądem pierwszej instancji (Sąd Okręgowy w tym przypadku).

W pierwszej instancji zapadł wyrok 2 lat pozbawienia wolności, za kwestionowane "kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą", i inne przestępstwa karne, i karnoskarbowe.

Od wydanego przez Sąd Okręgowy wyroku złożyliśmy apelacje, udało się wywalczyć między innymi zmianę kwalifikacji prawnej z kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (zagrożone do 10 lat pozbawienia wolności), na udział w zorganizowanej grupie przestępczej (zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności), doprowadzić do uniewinnienia od jednego z czynów, i zmiany opisu czynów i kwalifikacji kilku pozostałych.

Powyższe spowodowało, że Sąd Apelacyjny w Szczecinie, zmienił zaskarżony wyrok, i obniżył naszemu Klientowi karę pozbawienia wolności z 2 lat, do 1 roku i 3 miesięcy. Kara ma charakter bezwzględny, bowiem wobec tego, że przy takich kwotach, z uwagi na zapisu kodeksu karnego skarbowego, wobec nieuiszczenia należności publicznoprawnych warunkowe zawieszenie było prawnie niemożliwe.


Klient się ucieszył – ale jednocześnie zadał pytanie, Panie Mecenasie, ale czy ja musze pójść do więzienia ?

Otóż nie. I tu zaczęła się dalsza batalia.

Obecnie już Sądy nie wysyłają „zaproszeń” do stawienia się do Zakładów Karnych, tylko przychodzi Policja z nakazem doprowadzenie do Zakładu Karnego. Nie wiemy kiedy to nastąpi. Dzieje się to na oczach członków rodziny. Nie jest to trafne rozwiązanie.

Stąd przyjęliśmy obronę na etapie karnym wykonawczym.

Najpierw złożyliśmy wnioski o wstrzymanie wykonania kary – wszędzie tam gdzie można.


Następnie, złożyliśmy wniosek o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia w warunkach tzw. Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE).

Zgodnie z art. 9. [Wykonalność orzeczeń] Kodeksu karnego wykonawczego:
§ 1. Postępowanie wykonawcze wszczyna się bezzwłocznie, gdy orzeczenie stało się wykonalne.
§ 2. Wyrok oraz postanowienia wydane w trybie art. 420 Kodeksu postępowania karnego, dotyczące przepadku albo dowodów rzeczowych, stają się wykonalne z chwilą uprawomocnienia, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 3. Postanowienie w postępowaniu wykonawczym staje się wykonalne z chwilą wydania, chyba że ustawa stanowi inaczej lub sąd wydający postanowienie albo sąd powołany do rozpoznania zażalenia wstrzyma jego wykonanie. Odmowa wstrzymania wykonania postanowienia nie wymaga uzasadnienia.
§ 4. Złożenie wniosku o wydanie postanowienia w postępowaniu wykonawczym nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, którego wniosek dotyczy, chyba że sąd właściwy do rozpoznania wniosku, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, postanowi inaczej. Odmowa wstrzymania wykonania orzeczenia nie wymaga uzasadnienia./
§ 5. W posiedzeniu w przedmiocie wstrzymania wykonania orzeczenia, którego dotyczy wniosek o wydanie postanowienia w postępowaniu wykonawczym, ma prawo wziąć udział prokurator, jeżeli wstrzymanie wykonania orzeczenia skutkowałoby zwolnieniem skazanego z aresztu śledczego lub zakładu karnego. Posiedzenie wyznacza się niezwłocznie.
§ 6. Jeżeli prokurator oświadczy, najpóźniej na posiedzeniu po ogłoszeniu postanowienia o wstrzymaniu wykonania orzeczenia, o którym mowa w § 5, że sprzeciwia się wstrzymaniu wykonania orzeczenia, postanowienie o wstrzymaniu wykonania orzeczenia staje się wykonalne z chwilą uprawomocnienia.
§ 7. Na postanowienie o wstrzymaniu wykonania orzeczenia prokuratorowi przysługuje zażalenie.
§ 8. Zażalenie, o którym mowa w § 7, podlega rozpoznaniu w terminie 7 dni od daty wpływu do sądu wyższej instancji.