Wniosek o przekazanie kary pozbawienia wolności do wykonania na terenie innego państwa członkowskiego unii europejskiej
poniedziałek, 16 stycznia 2023
Popularne
WNIOSEK O PRZEKAZANIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI DO WYKONANIA NA TERENIE INNEGO PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO UNII EUROPEJSKIEJ
Decyzja ramowa Rady 2008/909/WSiSW wprowadziła zasadę wzajemnego uznawania wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności, celem umożliwienia wykonania tych wyroków na terenie całej UE.
W konsekwencji do kodeksu postępowania karnego wprowadzono osobny rozdział regulujący procedurę wystąpienia do państwa członkowskiego UE o wykonanie kary pozbawienia wolności.
Jak wygląda procedura?
Podstawowym elementem jest zgoda osoby skazanej, na przekazanie kary do wykonania, przy czym nie budzi wątpliwości zgoda skazanego jeżeli to on sam zwraca się z takim wnioskiem. Niemniej, poza skazanym, wniosek taki może zostać złożony również przez sąd właściwy ze względu na miejsce wykonania orzeczenia oraz inny organ państwa wykonania orzeczenia.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o przekazanie kary do wykonania składa się do sądu okręgowego, w okręgu, którego wydano orzeczenie. To znaczy, że jeżeli wyrok został wydany np. przez Sąd Rejonowy w Szczecinie, to wniosek musi zostać złożony do Sądu Okręgowego w Szczecinie.
Jakie przesłanki muszą być spełnione?
Skazany musi być obywatelem lub posiadać stałe lub czasowe miejsce pobytu na terenie państwa wykonania orzeczenia. W praktyce chodzi o wykazanie, że skazany jest związany z państwem wykonania orzeczenia, np. ma tam rodzinę, centrum spraw życiowych, prowadzi przedsiębiorstwo itp.
Sąd może również skierować wniosek do państwa, którego skazany jest obywatelem i nie posiada tam stałego, ani czasowego miejsca pobytu, ale na podstawie prawomocnej decyzji będzie do niego wydalony po odbyciu kary lub zwolnieniu z zakładu karnego.
Istotne jest wykazanie, że wykonanie kary w wybranym państwie UE zwiększy szansę na resocjalizację oraz spełni cele wychowawcze i zapobiegawcze kary, aniżeli wykonywanie jej na terenie RP.