Areszt tymczasowy wyjątkowo - tak Sąd Okręgowy w Szczecinie

czwartek, 20 marca 2025

« powrót do spisu

Szkoda, że tak rzadko o tym czytamy .. 

I.

Zażalenie obrońcy uwzględnione, młody chłopak natychmiast zwolniony do domu ! 

W tym miejscu warto przypomnieć, że zasadą, tak w polskim, jak i w każdym innym demokratycznym procesie karnym, jest reguła odpowiadania oskarżonego z wolnej stopy,

a tymczasowe aresztowanie może być stosowane jedynie wyjątkowo.

O takim charakterze tego najsurowszego, izolacyjnego środka zapobiegawczego przekonują (wyznaczone przez ustawodawcę) jego cele i funkcje, w powiązaniu z normatywnym otoczeniem przesłanek warunkujących tymczasowe pozbawienie oskarżonego (podejrzanego) wolności.

Wskazać należy na normę zawartą w art. 257 § 1 kpk, zgodnie z którą nie stosuje się tymczasowego aresztowania, jeśli wystarczający jest inny środek zapobiegawczy.

Tym samym należy mieć na względzie w pierwszej kolejności dyrektywę adekwatności, która powinna być brana pod uwagę przed podjęciem każdej decyzji w przedmiocie środków zapobiegawczych, wynikającą z treści art. 258 § 4 kpk stanowiącego, iż: „Decydując o zastosowaniu określonego środka zapobiegawczego, uwzględnia się rodzaj i charakter obaw wskazanych w § 1-3, przyjętych za podstawę stosowania danego środka oraz nasilenie ich zagrożenia dla prawidłowego przebiegu postępowania w określonym jego stadium”. 

 II

Areszt tymczasowy powinien być stosowany wyjątkowo, a wciąż niestety jest stosowany bardzo często, w tym w sprawach gdzie w ogóle to nie jest potrzebne, w sprawach starych, by dokuczyć, poniżyć, pokazać gdzie jest miejsce obywatela, by pokazać władzę, siłę aparatu państwa. Areszt tymczasowy jest bardzo trudny, wiąże się z bardzo istotnymi ograniczeniami, z pozbawieniem wolności, izolacją od bliskich. Z dnia na dzień wywraca życie do góry nogami.
Areszt tymczasowy ile trwa – areszt tymczasowy początkowo trwa od kilku tygodni do zazwyczaj 3 miesięcy. Areszt może być przedłużany. Areszt tymczasowy (tymczasowe aresztowanie) jest tzw. środkiem zapobiegawczym, i może być przedłużany ponad pierwsze 3 miesiące. Polskie prawi nie przewiduje maksymalnego okresu trwania tzw. aresztu tymczasowego. Są przypadku, że areszt trwa nawet wiele lat.
Można śmiało stwierdzić, że w Polsce areszt tymczasowy jest nadużywany. Takie stanowisko jest prezentowane przez wielu adwokatów, ale także organizacje praw człowieka, Rzecznika Praw Obywatelskich, czasem również niektóre składy sądów.
Chociaż areszt tymczasowy powinien być stosowany w wyjątkowych przypadkach, często trwa miesiącami, a nawet latami.
Przykład
Katarzyna P. , żona twórcy Amber Gold spędziła za kratami aresztu tymczasowego ponad osiem lat. Polska musi jej zapłacić 6,5 tys. euro za ponad sześć lat w areszcie bez wyroku – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

https://www.salon24.pl/newsroom/1335903,polska-naruszyla-prawa-czlowieka-musi-zaplacic-spora-sume-zonie-tworcy-amber-gold#google_vignette


Brak realnych podstaw do aresztu
Areszt jest bardzo często stosowany jako „automatyczny” środek zapobiegawczy zamiast innych rozwiązań, np. dozoru policyjnego czy poręczenia majątkowego.
Uzasadnienia sądów bardzo często są ogólnikowe, i odwołują się do wydumanej obawy matactwa, czy utrudniania postepowania.
Tylko w ramach naszej Kancelarii Adwokackiej Tumielewicz, możemy pokazać co najmniej kilkanaście spraw, w których nasi Klienci byli uniewinniani, mimo spędzenia w areszcie wielu miesięcy.
Areszt jako pokaz siły w sprawach politycznych, medialnych, sprawach gospodarczych lub politycznych. Areszt tymczasowy bywa stosowany jako forma presji państwa na podejrzanego.

Reasumując, areszt „tymczasowy” jest w Polsce stosowany częściej niż w wielu innych krajach UE, wielokrotnie zupełnie niepotrzebnie.

 

Jak wyciągnąć kogoś z aresztu śledczego ? Wynająć dobrego adwokata, skorzystać z profesjonalnej Kancelarii Adwokackiej. Adwokat będzie brał udział w przesłuchaniu podejrzanego, zatrzymanego. Adwokat będzie brał udział w posiedzeniu aresztowym. Adwokat złoży zażalenie i będzie walczył przed Sądem Okręgowym o wolność dla swojego Klienta.
Czy prokurator może uchylić tymczasowe aresztowanie ? Tak, prokurator może uchylić areszt w każdym czasie, na każdym etapie postepowania prokuratorskiego.